Magazyn kontenerowy, a samoobsługowy – czym się różnią?
Magazyn kontenerowy, a samoobsługowy – popularność magazynów samoobsługowych i kontenerowych wciąż rośnie. Dziś wynajem kontenerów magazynowych jest łatwy i wygodny nie tylko w największych miastach Polski, ale i mniejszych miejscowościach. Trend ten nie dziwi – to tania i bezpieczna alternatywa dla garaży lub innych budynków do składowania. Czym charakteryzuje się wynajem kontenerów? I na jakie opcje wynajmu możesz liczyć?
Spis treści
Czym jest magazyn samoobsługowy?
Magazyn samoobsługowy to magazyn, który na czas wynajmu przekazywany jest w 100% pod zarząd najemcy. Oznacza to, że najemca może nim niemal dowolnie rozporządzać (pomijając oczywiście kwestie bezpieczeństwa) i jest jedyną osobą, która ma dostęp do rzeczy zgromadzonych w magazynie.
Samoobsługowy magazyn do przechowywania rzeczy, nazywany także self-storage, zazwyczaj znajduje się na przeznaczonym do tego terenie lub w budynku. Rzeczywisty właściciel magazynu jest jedynie zarządcą terenu, zabezpiecza go przed włamaniem i kradzieżą oraz ma obowiązek odpowiednio dbać o stan techniczny magazynu. Nie może jednak samodzielnie go otworzyć i sprawdzić jego zawartości.
Decydując się na wynajem magazynu samoobsługowego, zyskujesz:
- nieograniczony dostęp do jego zawartości – przez całą dobę;
- możliwość przechowywania każdego typu rzeczy, oprócz przedmiotów zabronionych przez prawo, czyli żywych zwierząt, mięsa, narkotyków, broni, skradzionych lub pochodzących z przemytu;
- doskonałe zabezpieczenie składowanych rzeczy przed kradzieżą, uszkodzeniami mechanicznymi lub zalaniem;
- możliwość wynajęcia magazynu samoobsługowego zaledwie na kilka dni, jak i na okres przekraczający rok.
Magazyn samoobsługowy najczęściej dostępny jest w kilku rozmiarach – od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych. Dzięki temu możesz dopasować go do swoich potrzeb, a także rodzaju składowanych przedmiotów.
Czym magazyn kontenerowy różni się od magazynu samoobsługowego?
Magazyn kontenerowy – umiejscowione są w tzw. parkach kontenerowych, czyli na ogrodzonym i odpowiednio zabezpieczonym terenie. Najczęściej znajdują się w dogodnej dla najemców lokalizacji – w pobliżu centrum miasta, dużych osiedli mieszkalnych lub zakładów produkcyjnych.
W roli magazynu do przechowywania rzeczy zwykle wykorzystuje się kontenery transportowe. Są one niezwykle wytrzymałe i bardzo dobrze zabezpieczają składowany towar przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi: pyłem, deszczem czy słońcem. Przeważnie są one na tyle duże, że bez problemu możesz w nich przechowywać nawet duże maszyny i pojazdy.
Czy jednak wynajem kontenerów magazynowych różni się od wynajmu magazynów samoobsługowych? W praktyce obie te opcje są do siebie bardzo podobne lub takie same.
Magazyn samoobsługowy nie musi być kontenerem – może to być np. wydzielone w budynku pomieszczenie. Z kolei magazyn kontenerowy zwykle jest magazynem samoobsługowym i także jest nazywany self-storage. W Warszawie możesz spotkać się z oboma wymienionymi rodzajami powierzchni do przechowywania. Ze względu jednak na dużą dostępność kontenerów magazynowych, jak i łatwość ich konserwacji, to zazwyczaj kontenery będą pełniły funkcje magazynu samoobsługowego.
Pod względem formalnym i prawnym wynajem kontenera magazynowego nie różni się od wynajmu magazynu samoobsługowego.
Niezależnie od wybranej formy magazynu otrzymujesz:
- pełen dostęp do kontenera o każdej porze dnia i nocy;
- gwarancję wyłącznego dostępu do składowanych rzeczy;
- możliwość zarządzania mieniem zgromadzonym w kontenerze i składowania dowolnych towarów (poza wcześniej wymienionymi wyjątkami);
- możliwość podpisania umowy na dowolny okres – zarówno krótko-, jak i długoterminowej;
- wybór najlepiej odpowiadającego Ci rozmiaru kontenera; magazyn kontenerowy zazwyczaj ma standaryzowane wymiary, a najpopularniejsze są te o powierzchni 3, 7 oraz 15 m2.
Magazyn kontenerowy częściej używane są do przechowywania nieporęcznych przedmiotów (np. towarów na europaletach lub pojazdów) niż magazyny w budynku. W takim przypadku możesz skorzystać z dodatkowych usług oferowanych przez zarządcę parku magazynowego – np. wynajmu wózka widłowego lub specjalnych ramp transportowych.
Przeczytaj także: Wynajem kontenerów magazynowych – jaki rozmiar wybrać?
Dlaczego warto zdecydować się na wynajem – magazyn kontenerowy, a magazyn samoobsługowy
Biorąc pod uwagę fakt, że zarówno magazyny samoobsługowe, jak i kontenerowe dostępne są w wielu rozmiarach, możesz wybrać ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego rodzaju przedmioty zamierzasz w nich składować. Obie opcje są równie korzystne.
Z magazynów do przechowywania rzeczy w Warszawie i innych miastach korzystają i firmy, i osoby prywatne. Najczęściej jest to alternatywa dla niewielkich garaży, komórek lokatorskich braku piwnicy w siedzibie firmy.
Kontenery i magazyny samoobsługowe świetnie nadają się do składowania:
- rzeczy osobistych – ubrań, nieużywanego sprzętu AGD, rowerów itp.;
- mebli i sprzętów domowych na czas przeprowadzki lub remontu;
- wszelkiego rodzaju pojazdów – maszyn użytkowych (np. kosiarek), motocykli, łódek, quadów, niewielkich samochodów;
- nieużywanego mienia firmowego – dokumentów, mebli itp.;
- sprzętu niezbędnego do wykonywania działalności zawodowej – np. hydraulicznej, monterskiej, remontowej;
- towaru przeznaczonego na sprzedaż.
Magazyn kontenerowy – w wielu przypadkach jest bardziej opłacalny od wynajmu lub budowy tradycyjnego magazynu. Przede wszystkim jest to rozwiązanie tańsze – zależności od powierzchni magazynowej, cena za m2 kontenera wynosi już kilkadziesiąt złotych.
Wynajem magazynu samoobsługowego w Warszawie – na co zwracać uwagę?
Przed wynajmem magazynu kontenerowego w Warszawie musisz zwrócić uwagę na kilka spraw.
Najważniejsze z nich to:
- lokalizacja magazynu;
- cena wynajmu kontenera magazynowego;
- rodzaj umowy – wybieraj dostawców, którzy zapewniają elastyczne warunki;
- zabezpieczenia parku magazynowego przed włamaniami i kradzieżą – zwykle monitoringiem i systemem alarmowym;
- możliwość skorzystania z dodatkowych usług – np. wynajmu wózka widłowego;
- liczbę formalności – przeważnie wystarczy tylko podpisać umowę, choć niestety nie zawsze jest to regułą.
Dzięki ostrożności i rozwadze przed wynajmem kontenera magazynowego możesz uniknąć wielu problemów takich jak kradzież mienia lub niekorzystna umowa.
Sprawdź również: Wynajem kontenerów magazynowych w Warszawie – 5 zalet takiego rozwiązania
Poszukujesz magazynu samoobsługowego kontenera magazynowego na wynajem w Warszawie? Pomożemy Ci wybrać najlepszą i maksymalnie bezpieczną opcję!