Przechowalnie rzeczy – poznaj możliwości magazynów na wynajem!
Przechowalnie rzeczy – brakuje Ci miejsca w domu na przechowywanie rzeczy? Ten problem dotyka wielu ludzi, zwłaszcza tych mieszkających w dużych miastach. Niektórzy decydują się na wynajem dodatkowej komórki lokatorskiej od zarządcy budynku, inni wolą nająć garaż od osoby prywatnej, a jeszcze inni – małą przechowalnię rzeczy. Najlepszym rozwiązaniem jest niewątpliwie ta ostatnia opcja. Za niewielką opłatą otrzymasz mnóstwo przestrzeni do przechowywania, nieograniczony dostęp do swoich rzeczy i wiele usług dodatkowych. Zobacz, co musisz wiedzieć o przechowalniach rzeczy!
Spis treści
Przechowalnie rzeczy – co musisz o niej wiedzieć?
Przechowalnie rzeczy to minimagazyny, nazywane także self-storage lub hotelami dla rzeczy. Znajdują się one w tzw. parku magazynowym, czyli obszarze, na którym znajdują się komórki, magazyny wewnętrzne i kontenery na wynajem. Jest to teren zwykle umiejscowiony w dogodnej lokalizacji – w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych, siedzib firm czy dużych osiedli mieszkalnych.
Sprawdź również: Przechowalnia mebli – kiedy warto skorzystać z takiej usługi?
W zależności od bieżących potrzeb możesz zdecydować się na wynajem magazynu na rzeczy różnej wielkości. Rozmiary przechowalni rzeczy w specjalnych boxach wewnętrznych umieszczonych na hali zaczynają się już od 1m2 – przestrzeni wystarczającej do składowania niewielkich przedmiotów domowych czy osobistych. W ofercie znajdują się również znacznie większe magazyny, o powierzchni sięgającej nawet 48m2. W takiej przechowalni pomieścisz także meble, a nawet pojazdy – rower, quad, motocykl czy niewielki samochód. Dostępne są także boxy zewnętrzne – kontenerowe, w rozmiarach 3m2, 7m2 i 15m2.
Kiedy warto skorzystać z wynajmu magazynu? Zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania rzeczy. Przechowalnię możesz wynająć zarówno na stałe, jak i na kilka dni. Z tego względu magazyn świetnie sprawdzi się jako substytut garażu lub komórki lokatorskiej, ale też jako tymczasowa przechowalnia mebli na czas remontu czy przeprowadzki.
Co można składować w magazynie-przechowalni?
Zarządcy przechowalni rzeczy raczej nie tworzą wyraźnych zakazów odnośnie do przedmiotów, które można składować, a których nie. Jeśli w umowie pojawiają się takie zastrzeżenia, to nie wynikają one ze złej woli właściciela parku magazynowego, a z przepisów.
W gruncie rzeczy w magazynie-przechowalni nie można przechowywać substancji łatwo psujących się i stanowiących zagrożenie bakteriologiczne (np. mięsa), żywych zwierząt, broni, nielegalnych substancji psychoaktywnych czy przedmiotów pochodzących z przestępstwa. Co prawda właściciel przechowalni nie sprawdzi Twoich rzeczy przed złożeniem ich w magazynie, ale pamiętaj, że ponosisz wyłączną odpowiedzialność za jego zawartość.
Z powodzeniem możesz natomiast przechowywać rzeczy wartościowe. Teren, na którym znajdują się magazyny, jest całodobowo monitorowany, a same przechowalnie doskonale zabezpieczone przed kradzieżą oraz zniszczeniem. Ryzyko utraty lub uszkodzenia cennych przedmiotów jest więc minimalne.
Usługą, o której warto wspomnieć w kontekście przechowywania rzeczy w magazynach, jest możliwość zakupu regałów lub wygodnych pojemników. Przedmioty te pozwolą Ci uporządkować i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Pamiętaj też o tym, że po wynajęciu magazynu na rzeczy, masz do niego wyłączny dostęp przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Nie musisz wcześniej zapowiadać swojej wizyty.
Przeczytaj także: 5 zalet przechowywania opon w magazynie do wynajęcia
Przechowalnie rzeczy – cena
Etykieta: Zanim zdecydujesz się wynająć magazyn do przechowywania rzeczy, porównaj konkurencyjne oferty. Mogą się one różnić nie tylko pod względem ceny, ale też innych ważnych czynników.
Cena wynajmu magazynu na rzeczy nie jest wygórowana. Miesięczne koszty utrzymania takiej przechowalni zaczynają się już od około 50 zł za m2. Rzecz jasna cena ta nie w każdym przypadku jest taka sama. Ostateczny koszt wynajmu zależy przede wszystkim od wielkości magazynu. Im większa jest jego powierzchnia, tym mniejsza cena za metr.
Na ostateczną cenę wynajmu wpłyną także inne czynniki, w tym:
- długość okresu wynajmu;
- liczba wynajętych magazynów;
- dodatkowe usługi;
- rabaty.
Nie zapominaj też, że stawki cenowe to kwestia indywidualnej polityki cenowej zarządcy parku magazynowego. Nie każdy z nich aprobuje stosowanie elastycznych stawek. Nie wszyscy oferują też rabaty. Może więc się zdarzyć, że konkretny magazyn będzie o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent droższy od innego podobnego. Nie jest to reguła i przeważnie zarządcy parków magazynowych trzymają się średnich stawek rynkowych, z małymi odchyleniami w jedną lub drugą stronę. Warto jednak sprawdzić warunki umowy wynajmu przechowalni rzeczy, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę. Pozwoli Ci to uniknąć dodatkowych i zupełnie niepotrzebnych kosztów.
Na co warto zwracać uwagę przy wynajmie magazynu na rzeczy?
Opłacalność wynajmu przechowalni rzeczy nie jest jedynym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę, zanim wybierzesz ofertę. Na ostateczną decyzję wpływa o wiele więcej składowych. Warto przemyśleć ją również pod kątem:
- bezpieczeństwa przechowywania rzeczy – wybieraj magazyny-przechowalnie znajdujące się na monitorowanym, dobrze zabezpieczonym terenie;
- przejrzystości umowy;
- elastyczności ofert i możliwości indywidualnego ustalenia stawki;
- lokalizacji – najlepiej w pobliżu centrum miasta lub w dobrze skomunikowanym miejscu; pamiętaj jednak, że im atrakcyjniejsze umiejscowienie magazynu, tym wyższa cena wynajmu;
- dostępności dodatkowych usług – dobrze, jeśli wszystkie formalności związane z wynajmem załatwisz na miejscu.
Interesuje Cię wynajem magazynu do przechowywania rzeczy? Zapoznaj się z naszą ofertą! Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Twoje potrzeby są specyficzne? Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci optymalne rozwiązanie.